VLS3012HBX-3R3M
DigiKey Part Number
445-175070-2-ND - Tape & Reel (TR)
445-175070-1-ND - Cut Tape (CT)
445-175070-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VLS3012HBX-3R3M
Description
FIXED IND 3.3UH 2.63A 150 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
36 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3.3 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 2.63 A 150mOhm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
VLS3012HBX-3R3M Models
Category
Current - Saturation (Isat)
2.82A
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
150mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
1 MHz
Type
Drum Core, Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
Nonstandard
Inductance
Size / Dimension
0.118" L x 0.118" W (3.00mm x 3.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.047" (1.20mm)