VLM10555T-3R3M7R2-2
DigiKey Part Number
445-9519-2-ND - Tape & Reel (TR)
445-9519-1-ND - Cut Tape (CT)
445-9519-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VLM10555T-3R3M7R2-2
Description
FIXED IND 3.3UH 7.2A 9.55 MOHM
Customer Reference
Detailed Description
3.3 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 7.2 A 9.55mOhm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
VLM10555T-3R3M7R2-2 Models
Category
Current - Saturation (Isat)
12A
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
9.55mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Obsolete
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Drum Core, Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
Nonstandard
Inductance
Size / Dimension
0.417" L x 0.413" W (10.60mm x 10.50mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.220" (5.60mm)