SPM4020T-1R0M-DZ
DigiKey Part Number
445-SPM4020T-1R0M-DZTR-ND - Tape & Reel (TR)
445-SPM4020T-1R0M-DZCT-ND - Cut Tape (CT)
445-SPM4020T-1R0M-DZDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SPM4020T-1R0M-DZ
Description
FIXED IND 1UH 4.9A 28.2 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 4.9 A 28.2mOhm Max Nonstandard
Category
Current - Saturation (Isat)
10.9A
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
28.2mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ratings
AEC-Q200
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Type
Drum Core, Wirewound
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.169" L x 0.161" W (4.30mm x 4.10mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.079" (2.00mm)