SL1720-471K1R3-PF is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Delevan
In Stock: 0
Datasheet
470 µH Unshielded Wirewound Inductor 1.3 A 270mOhm Max Radial, Vertical Cylinder (Open)
SL1720-471K1R3-PF
DigiKey Part Number
445-3806-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SL1720-471K1R3-PF
Description
FIXED IND 470UH 1.3A 270 MOHM TH
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Saturation (Isat)
1.7A
Mfr
Shielding
Unshielded
Series
DC Resistance (DCR)
270mOhm Max
Packaging
Tray
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Through Hole
Type
Wirewound
Package / Case
Radial, Vertical Cylinder (Open)
Inductance
Size / Dimension
0.665" Dia (16.90mm)
Tolerance
±10%
Height - Seated (Max)
0.827" (21.00mm)