MMZ1608S400ATD25 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Bourns Inc.
In Stock: 11,112
Datasheet
40 Ohms @ 100 MHz 1 Signal Line Ferrite Bead 0603 (1608 Metric) 600mA 100mOhm
MMZ1608S400ATD25
DigiKey Part Number
445-MMZ1608S400ATD25TR-ND - Tape & Reel (TR)
445-MMZ1608S400ATD25CT-ND - Cut Tape (CT)
445-MMZ1608S400ATD25DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MMZ1608S400ATD25
Description
FERRITE BEAD 40 OHM 0603 1LN
Detailed Description
Category
Current Rating (Max)
600mA
DC Resistance (DCR) (Max)
100mOhm
Series
Ratings
AEC-Q200
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Height (Max)
0.037" (0.95mm)
Impedance @ Frequency
40 Ohms @ 100 MHz
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)