FK24C0G2A392JN000
DigiKey Part Number
445-FK24C0G2A392J-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FK24C0G2A392JN000
Description
CAP CER 3900PF 100V C0G RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
3900 pF ±5% 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FK24C0G2A392JN000 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Applications
Series
Mounting Type
Packaging
Bulk
Package / Case
Radial
Part Status
Not For New Designs
Size / Dimension
0.217" L x 0.177" W (5.50mm x 4.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.217" (5.50mm)
Tolerance
±5%
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)