FK20C0G2J392JN006 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
TDK
In Stock: 3,256
Datasheet
3900 pF ±5% 630V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial
FK20C0G2J392JN006
DigiKey Part Number
FK20C0G2J392JN006-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FK20C0G2J392JN006
Description
CAP CER 3900PF 630V C0G RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
FK20C0G2J392JN006 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Applications
Series
Mounting Type
Packaging
Tape & Box (TB)
Package / Case
Radial
Part Status
Not For New Designs
Size / Dimension
0.217" L x 0.157" W (5.50mm x 4.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.276" (7.00mm)
Tolerance
±5%
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)