FK14X7R2A153KN020 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
TDK
In Stock: 750
Datasheet
Similar
TDK
In Stock: 400
Datasheet
Direct
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 18,902
Direct
Murata Electronics
In Stock: 0
Murata Electronics
KYOCERA AVX
KYOCERA AVX
Upgrade
KEMET
KEMET
In Stock: 449
0.015 µF ±10% 100V Ceramic Capacitor X7R Radial
FK14X7R2A153KN020
DigiKey Part Number
445-4304-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FK14X7R2A153KN020
Description
CAP CER 0.015UF 100V X7R RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
FK14X7R2A153KN020 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.177" L x 0.098" W (4.50mm x 2.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.217" (5.50mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)