FK14C0G2A122JN020 is out of stock and can be placed on backorder.
TDK
In Stock: 803
Similar
KEMET
1200 pF ±5% 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial
FK14C0G2A122JN020
DigiKey Part Number
445-4405-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FK14C0G2A122JN020
Description
CAP CER 1200PF 100V C0G RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
FK14C0G2A122JN020 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.217" L x 0.177" W (5.50mm x 4.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.217" (5.50mm)
Tolerance
±5%
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)