FK11X5R0J476MN006
DigiKey Part Number
FK11X5R0J476MN006-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FK11X5R0J476MN006
Description
CAP CER 47UF 6.3V X5R RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
47 µF ±20% 6.3V Ceramic Capacitor X5R Radial
EDA/CAD Models
FK11X5R0J476MN006 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Packaging
Tape & Box (TB)
Size / Dimension
0.217" L x 0.157" W (5.50mm x 4.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.276" (7.00mm)
Tolerance
±20%
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)