FG28X7S2A473KRT06
DigiKey Part Number
445-180833-1-ND - Cut Tape (CT)
445-180833-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FG28X7S2A473KRT06
Description
CAP CER 0.047UF 100V X7S RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.047 µF ±10% 100V Ceramic Capacitor X7S Radial
EDA/CAD Models
FG28X7S2A473KRT06 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Part Status
Active
Size / Dimension
0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.217" (5.50mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)