FG24X7R2E222KNT00 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
TDK
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 0
Datasheet
2200 pF ±10% 250V Ceramic Capacitor X7R Radial
FG24X7R2E222KNT00
DigiKey Part Number
FG24X7R2E222KNT00-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FG24X7R2E222KNT00
Description
CAP CER 2200PF 250V X7R RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
FG24X7R2E222KNT00 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Active
Size / Dimension
0.177" L x 0.118" W (4.50mm x 3.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.217" (5.50mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)