FA26X7R2E333KNU06
DigiKey Part Number
445-180690-1-ND - Cut Tape (CT)
445-180690-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FA26X7R2E333KNU06
Description
CAP CER 0.033UF 250V X7R RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
0.033 µF ±10% 250V Ceramic Capacitor X7R Radial
EDA/CAD Models
FA26X7R2E333KNU06 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Mounting Type
Part Status
Not For New Designs
Size / Dimension
0.217" L x 0.138" W (5.50mm x 3.50mm)
Tolerance
±10%
Height - Seated (Max)
0.236" (6.00mm)
Voltage - Rated
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)