FA24X7T2E683KNU00
DigiKey Part Number
FA24X7T2E683KNU00-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FA24X7T2E683KNU00
Description
CAP CER 0.068UF 250V X7T RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
0.068 µF ±10% 250V Ceramic Capacitor X7T Radial
EDA/CAD Models
FA24X7T2E683KNU00 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Bulk
Mounting Type
Part Status
Not For New Designs
Size / Dimension
0.177" L x 0.118" W (4.50mm x 3.00mm)
Tolerance
±10%
Height - Seated (Max)
0.217" (5.50mm)
Voltage - Rated
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)