FA20X7R2E154KNU06 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
TDK
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 0
Datasheet
0.15 µF ±10% 250V Ceramic Capacitor X7R Radial
FA20X7R2E154KNU06
DigiKey Part Number
FA20X7R2E154KNU06-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FA20X7R2E154KNU06
Description
CAP CER 0.15UF 250V X7R RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
FA20X7R2E154KNU06 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Ratings
AEC-Q200
Series
Applications
Packaging
Tape & Box (TB)
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
Radial
Capacitance
Size / Dimension
0.217" L x 0.157" W (5.50mm x 4.00mm)
Tolerance
±10%
Height - Seated (Max)
0.276" (7.00mm)
Voltage - Rated
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)