FA16NP02A333JNU00
DigiKey Part Number
FA16NP02A333JNU00-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FA16NP02A333JNU00
Description
CAP CER 0.033UF 100V NP0 RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.033 µF ±5% 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial
EDA/CAD Models
FA16NP02A333JNU00 Models
Category
Features
High Temperature
Packaging
Bulk
Mounting Type
Part Status
Active
Size / Dimension
0.217" L x 0.138" W (5.50mm x 3.50mm)
Tolerance
±5%
Height - Seated (Max)
0.236" (6.00mm)
Voltage - Rated
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Temperature Coefficient
Lead Style
Formed Leads - Kinked
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C