FA14NP02A682JNU06
DigiKey Part Number
445-180404-1-ND - Cut Tape (CT)
445-180404-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FA14NP02A682JNU06
Description
CAP CER 6800PF 100V NP0 RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
6800 pF ±5% 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FA14NP02A682JNU06 Models
Category
Features
High Temperature
Mfr
Ratings
AEC-Q200
Series
Applications
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
Radial
Capacitance
Size / Dimension
0.177" L x 0.118" W (4.50mm x 3.00mm)
Tolerance
±5%
Height - Seated (Max)
0.217" (5.50mm)
Voltage - Rated
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Temperature Coefficient
Lead Style
Formed Leads
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C