FA14NP02A682JNU00
DigiKey Part Number
FA14NP02A682JNU00-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FA14NP02A682JNU00
Description
CAP CER 6800PF 100V NP0 RADIAL
Detailed Description
6800 pF ±5% 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial
EDA/CAD Models
FA14NP02A682JNU00 Models
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.177" L x 0.118" W (4.50mm x 3.00mm)
Tolerance
±5%
Height - Seated (Max)
0.217" (5.50mm)
Voltage - Rated
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Temperature Coefficient
Lead Style
Formed Leads - Kinked
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C