FA14NP02A392JNU06
DigiKey Part Number
FA14NP02A392JNU06-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FA14NP02A392JNU06
Description
CAP CER 3900PF 100V NP0 RADIAL
Detailed Description
3900 pF ±5% 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial
EDA/CAD Models
FA14NP02A392JNU06 Models
Packaging
Tape & Box (TB)
Size / Dimension
0.177" L x 0.118" W (4.50mm x 3.00mm)
Tolerance
±5%
Height - Seated (Max)
0.217" (5.50mm)
Voltage - Rated
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Temperature Coefficient
Lead Style
Formed Leads
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C