B72650M0301K072
DigiKey Part Number
495-2389-2-ND - Tape & Reel (TR)
495-2389-1-ND - Cut Tape (CT)
495-2389-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B72650M0301K072
Description
VARISTOR 470V 400A 3225
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
470 V 400 A Varistor 1 Circuit Surface Mount, MLCV 3225 (8063 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
B72650M0301K072 Models
Category
Varistor Voltage (Max)
517 V
Manufacturer
TDK
Current - Surge
400 A
Series
Energy
9.6J
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
45 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
300 V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
385 V
Mounting Type
Surface Mount, MLCV
Varistor Voltage (Min)
423 V
Package / Case
3225 (8063 Metric)
Varistor Voltage (Typ)
470 V