B72520E0140K062
DigiKey Part Number
495-75364-2-ND - Tape & Reel (TR)
495-75364-1-ND - Cut Tape (CT)
495-75364-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B72520E0140K062
Description
VARISTOR 22V 200A 1206
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
22 V 200 A Varistor 1 Circuit Surface Mount 1206 (3216 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
B72520E0140K062 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Varistor Voltage (Max)
24.2 V
Current - Surge
200 A
Series
Energy
0.5J
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Active
Grade
Automotive
Maximum AC Volts
14 V
Qualification
AEC-Q200
Maximum DC Volts
18 V
Mounting Type
Surface Mount
Varistor Voltage (Min)
19.8 V
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Varistor Voltage (Typ)
22 V