B72210S2271K101
DigiKey Part Number
495-1433-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B72210S2271K101
Description
VARISTOR 430V 3.5KA DISC 10MM
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
430 V 3.5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 10mm
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
B72210S2271K101 Models
Category
Varistor Voltage (Max)
473 V
Manufacturer
TDK
Current - Surge
3.5 kA
Series
Energy
55J
Packaging
Bulk
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
220 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
275 V
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (TA)
Maximum DC Volts
350 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Min)
387 V
Package / Case
Disc 10mm
Varistor Voltage (Typ)
430 V