B59622A0090A062
DigiKey Part Number
495-B59622A0090A062TR-ND - Tape & Reel (TR)
495-B59622A0090A062CT-ND - Cut Tape (CT)
495-B59622A0090A062DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B59622A0090A062
Description
THERMISTOR PTC 220 OHM 25% 0603
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Ceramic PTC Resettable Fuse 60V 20 mA Ih Surface Mount 0603 (1608 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
B59622A0090A062 Models
Category
Resistance - Initial (Ri) (Min)
150 Ohms
Manufacturer
TDK
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
220 Ohms
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Grade
Automotive
Part Status
Active
Qualification
AEC-Q200
Type
Ceramic
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Max
60V
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Current - Hold (Ih) (Max)
20 mA
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Current - Trip (It)
40 mA
Thickness (Max)
0.035" (0.90mm)
Current - Max
220 mA