FXUWB10.07.0100C
DigiKey Part Number
931-1523-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FXUWB10.07.0100C
Description
ULTRA WIDE BAND FLEX ANTENNA 3.1
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
RF ANTENNA UWB FlexPIFA U.FL (UMCC), I-PEX MHF1 Surface Mount
EDA/CAD Models
FXUWB10.07.0100C Models
Category
VSWR
2
Manufacturer
Taoglas Limited
Gain
4.5dBi, 6.2dBi, 7.1dBi
Packaging
Bag
Power - Max
10 W
Part Status
Active
Features
Cable - 100mm
Frequency Group
SHF (f > 4GHz)
Termination
U.FL (UMCC), I-PEX MHF1
Frequency (Center/Band)
4.05GHz, 7.1GHz, 9.25GHz
Mounting Type
Surface Mount
Frequency Range
3.1GHz ~ 5GHz, 6GHz ~ 8.2GHz, 8.2GHz ~ 10.3GHz
Height (Max)
0.004" (0.10mm)