FXP055.A.07.C.001
DigiKey Part Number
931-FXP055.A.07.C.001-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FXP055.A.07.C.001
Description
GNSS AND WI-FI FLEXIBLE PCB ANTE
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Category
Number of Bands
6
Manufacturer
Taoglas Limited
Gain
-1.25dBi, -1.26dBi, -1.44dBi, -2.46dBi, -2.35dBi, -1.8dBi
Packaging
Bulk
Power - Max
2 W
Part Status
Active
Features
Cable - 100mm
RF Family/Standard
Navigation, WiFi
Termination
I-PEX MHF1 (U.FL)
Frequency Group
Wide Band
Mounting Type
Surface Mount
Frequency (Center/Band)
1.562GHz, 1.575GHz, 1.603GHz, 2.45GHz, 5.5GHz, 6.525GHz
Height (Max)
0.009" (0.24mm)
Frequency Range
1.559GHz ~ 1.565GHz, 1.565GHz ~ 1.585GHz, 1.596GHz ~ 1.61GHz, 2.4GHz ~ 2.5GHz, 5.15GHz ~ 5.85GHz, 5.925GHz ~ 7.125GHz