UMK212C7474KGHTE
DigiKey Part Number
587-UMK212C7474KGHTETR-ND - Tape & Reel (TR)
587-UMK212C7474KGHTECT-ND - Cut Tape (CT)
587-UMK212C7474KGHTEDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UMK212C7474KGHTE
Description
CAP CER 0.47UF 50V X7S 0805
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.47 µF ±10% 50V Ceramic Capacitor X7S 0805 (2012 Metric)
EDA/CAD Models
UMK212C7474KGHTE Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Ratings
AEC-Q200
Part Status
Active
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.053" (1.35mm)