RAVVD101M1EDC8002U is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 983
Datasheet
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 1,616
Panasonic Industry
Panasonic Industry
In Stock: 88
100 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 360mOhm @ 100kHz 2000 Hrs @ 105°C
RAVVD101M1EDC8002U
DigiKey Part Number
587-RAVVD101M1EDC8002UTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RAVVD101M1EDC8002U
Description
CAP ALUM 100UF 20% 16V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
36 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Polarization
Polar
Mfr
Ratings
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Ripple Current @ Low Frequency
125 mA @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
250 mA @ 100 kHz
Capacitance
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.240" (6.10mm)
Voltage - Rated
16 V
Surface Mount Land Size
0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
360mOhm @ 100kHz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - SMD
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C