NRS8040T6R8NJGJ8 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Taiyo Yuden
In Stock: 0
Parametric Equivalent
Taiyo Yuden
In Stock: 0
Image for NRS8040T6R8NJGJ8 is not available
NRS8040T6R8NJGJ8
DigiKey Part Number
587-NRS8040T6R8NJGJ8TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NRS8040T6R8NJGJ8
Description
FIXED IND 6.8UH 3.7A 25 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
6.8 µH Semi-Shielded Wirewound Inductor 3.7 A 25mOhm 3131 (8080 Metric)
Category
Shielding
Semi-Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
25mOhm
Series
Frequency - Self Resonant
24MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
3131 (8080 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
3131
Tolerance
±30%
Size / Dimension
0.315" L x 0.315" W (8.00mm x 8.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.165" (4.20mm)
Current - Saturation (Isat)
4.4A