NRS5030T3R3MMGJ
DigiKey Part Number
587-3459-2-ND - Tape & Reel (TR)
587-3459-1-ND - Cut Tape (CT)
587-3459-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NRS5030T3R3MMGJ
Description
FIXED IND 3.3UH 3A 30 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3.3 µH Semi-Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 3 A 30mOhm Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
NRS5030T3R3MMGJ Models
Category
Current - Saturation (Isat)
3.6A
Mfr
Shielding
Semi-Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
30mOhm
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Frequency - Self Resonant
36MHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-25°C ~ 120°C
Type
Drum Core, Wirewound
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.193" L x 0.193" W (4.90mm x 4.90mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.122" (3.10mm)