NRS5030T100MMGJ
DigiKey Part Number
587-3453-2-ND - Tape & Reel (TR)
587-3453-1-ND - Cut Tape (CT)
587-3453-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NRS5030T100MMGJ
Description
FIXED IND 10UH 1.7A 70 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 µH Semi-Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 1.7 A 70mOhm Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
NRS5030T100MMGJ Models
Category
Current - Saturation (Isat)
2.1A
Mfr
Shielding
Semi-Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
70mOhm
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Frequency - Self Resonant
20MHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-25°C ~ 120°C
Type
Drum Core, Wirewound
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.193" L x 0.193" W (4.90mm x 4.90mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.122" (3.10mm)