NRS4018T4R7MDGJ
DigiKey Part Number
587-2893-2-ND - Tape & Reel (TR)
587-2893-1-ND - Cut Tape (CT)
587-2893-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NRS4018T4R7MDGJ
Description
FIXED IND 4.7UH 1.7A 84 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4.7 µH Semi-Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 1.7 A 84mOhm Max Nonstandard
EDA/CAD Models
NRS4018T4R7MDGJ Models
Category
Current - Saturation (Isat)
2A
DC Resistance (DCR)
84mOhm Max
Frequency - Self Resonant
35MHz
Operating Temperature
-25°C ~ 120°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.071" (1.80mm)