NRS4018T101MDGJ
DigiKey Part Number
587-6091-2-ND - Tape & Reel (TR)
587-6091-1-ND - Cut Tape (CT)
587-6091-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NRS4018T101MDGJ
Description
FIXED IND 100UH 280MA 1.74 OHM
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 µH Semi-Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 280 mA 1.74Ohm Max Nonstandard
Category
Current - Saturation (Isat)
420mA
DC Resistance (DCR)
1.74Ohm Max
Frequency - Self Resonant
6.5MHz
Operating Temperature
-25°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.071" (1.80mm)