NRH2410T6R8MN
DigiKey Part Number
587-2391-2-ND - Tape & Reel (TR)
587-2391-1-ND - Cut Tape (CT)
587-2391-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NRH2410T6R8MN
Description
FIXED IND 6.8UH 570MA 492 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
6.8 µH Semi-Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 570 mA 492mOhm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
NRH2410T6R8MN Models
Category
Current - Saturation (Isat)
750mA
Mfr
Shielding
Semi-Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
492mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Frequency - Self Resonant
43MHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-25°C ~ 120°C
Type
Drum Core, Wirewound
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.094" L x 0.094" W (2.40mm x 2.40mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.039" (1.00mm)