MLASJ168BB7475MTNA01
DigiKey Part Number
587-MLASJ168BB7475MTNA01TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MLASJ168BB7475MTNA01
Description
CAP CER 4.7UF 6.3V X7R 0603
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4.7 µF ±20% 6.3V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MLASJ168BB7475MTNA01 Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
±20%
Thickness (Max)
0.035" (0.90mm)