MCJCT21GCB7225MTPA01
DigiKey Part Number
587-MCJCT21GCB7225MTPA01TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MCJCT21GCB7225MTPA01
Description
CAP CER 2.2UF 25V X7R 0805
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.2 µF ±20% 25V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric)
EDA/CAD Models
MCJCT21GCB7225MTPA01 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.053" (1.35mm)