MCASL21GAB5106KTNA1J is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Taiyo Yuden
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Taiyo Yuden
In Stock: 2,414
Datasheet
KEMET
KEMET
Samsung Electro-Mechanics
Samsung Electro-Mechanics
Murata Electronics
10 µF ±10% 10V Ceramic Capacitor X5R 0805 (2012 Metric)
MCASL21GAB5106KTNA1J
DigiKey Part Number
587-MCASL21GAB5106KTNA1JTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MCASL21GAB5106KTNA1J
Description
CAP CER 10UF 10V X5R 0805
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
MCASL21GAB5106KTNA1J Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.053" (1.35mm)