MCARQ219SCG620JTRA01
DigiKey Part Number
587-MCARQ219SCG620JTRA01TR-ND - Tape & Reel (TR)
587-MCARQ219SCG620JTRA01CT-ND - Cut Tape (CT)
587-MCARQ219SCG620JTRA01DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MCARQ219SCG620JTRA01
Description
CAP CER 62PF 250V C0G/NP0 0805
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
62 pF ±5% 250V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0805 (2012 Metric)
EDA/CAD Models
MCARQ219SCG620JTRA01 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Ratings
AEC-Q200
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
±5%
Thickness (Max)
0.037" (0.95mm)