LSXND6060YEL1R3NMG | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | LSXND6060YEL1R3NMG |
Description | FIXED IND 1.3UH 4.2A 20.8 MOHM |
Manufacturer Standard Lead Time | 8 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 1.3 µH Semi-Shielded Wirewound Inductor 4.2 A 20.8mOhm Max 2424 (6060 Metric) |
Category | Shielding Semi-Shielded |
Mfr | DC Resistance (DCR) 20.8mOhm Max |
Series | Frequency - Self Resonant 95MHz |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Operating Temperature -25°C ~ 125°C |
Part Status Active | Inductance Frequency - Test 100 kHz |
Type Wirewound | Mounting Type Surface Mount |
Material - Core | Package / Case 2424 (6060 Metric) |
Inductance | Supplier Device Package 2424 |
Tolerance ±30% | Size / Dimension 0.236" L x 0.236" W (6.00mm x 6.00mm) |
Current Rating (Amps) | Height - Seated (Max) 0.177" (4.50mm) |
Current - Saturation (Isat) 8.2A |