LSXND4040TKL150MDG
DigiKey Part Number
587-LSXND4040TKL150MDGTR-ND - Tape & Reel (TR)
587-LSXND4040TKL150MDGCT-ND - Cut Tape (CT)
587-LSXND4040TKL150MDGDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LSXND4040TKL150MDG
Description
FIXED IND 15UH 850MA 252 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
15 µH Semi-Shielded Wirewound Inductor 850 mA 252mOhm Max 1616 (4040 Metric)
Category
Shielding
Semi-Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
252mOhm Max
Series
Frequency - Self Resonant
18MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-25°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
1616 (4040 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
1616
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.071" (1.80mm)
Current - Saturation (Isat)
1.1A