LSDND4040MKT1R2MF
DigiKey Part Number
587-LSDND4040MKT1R2MFTR-ND - Tape & Reel (TR)
587-LSDND4040MKT1R2MFCT-ND - Cut Tape (CT)
587-LSDND4040MKT1R2MFDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LSDND4040MKT1R2MF
Description
FIXED IND 1.2UH 3.5A 47 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.2 µH Shielded Wirewound Inductor 3.5 A 47mOhm Max 1616 (4040 Metric)
Category
Current - Saturation (Isat)
4.2A
DC Resistance (DCR)
47mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Package / Case
1616 (4040 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
1616
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.047" (1.20mm)