LSDND2020JET6R8MM
DigiKey Part Number
587-LSDND2020JET6R8MMTR-ND - Tape & Reel (TR)
587-LSDND2020JET6R8MMCT-ND - Cut Tape (CT)
587-LSDND2020JET6R8MMDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LSDND2020JET6R8MM
Description
FIXED IND 6.8UH 750MA 630 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
6.8 µH Shielded Wirewound Inductor 750 mA 630mOhm Max Nonstandard
Category
Current - Saturation (Isat)
800mA
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
630mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
1 MHz
Type
Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
Nonstandard
Inductance
Size / Dimension
0.079" L x 0.079" W (2.00mm x 2.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.037" (0.95mm)