LMXND4040TKL100MDG is available for purchase but is not normally stocked.
In Stock: 0
Image for LMXND4040TKL100MDG is not available
LMXND4040TKL100MDG
DigiKey Part Number
587-LMXND4040TKL100MDGTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LMXND4040TKL100MDG
Description
FIXED IND 10UH 1.2A 150 MOHM SMD
Detailed Description
10 µH Semi-Shielded Wirewound Inductor 1.2 A 150mOhm 1616 (4040 Metric)
DC Resistance (DCR)
150mOhm
Series
Frequency - Self Resonant
25MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Package / Case
1616 (4040 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
1616
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.071" (1.80mm)
Current - Saturation (Isat)
1.3A