LLXND6060PKT1R2NMG is available for purchase but is not normally stocked.
In Stock: 0
1.2 µH Semi-Shielded Wirewound Inductor 2.75 A 42mOhm 2424 (6060 Metric)
LLXND6060PKT1R2NMG
DigiKey Part Number
587-LLXND6060PKT1R2NMGTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LLXND6060PKT1R2NMG
Description
FIXED IND 1.2UH 2.75A 42 MOHM
Detailed Description
DC Resistance (DCR)
42mOhm
Series
Frequency - Self Resonant
77MHz
Operating Temperature
-25°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Package / Case
2424 (6060 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
2424
Tolerance
±30%
Size / Dimension
0.236" L x 0.236" W (6.00mm x 6.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.055" (1.40mm)
Current - Saturation (Isat)
4A