LCXNE3030MKT220MN
DigiKey Part Number
587-LCXNE3030MKT220MNTR-ND - Tape & Reel (TR)
587-LCXNE3030MKT220MNCT-ND - Cut Tape (CT)
587-LCXNE3030MKT220MNDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LCXNE3030MKT220MN
Description
FIXED IND 22UH 500MA 630 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
22 µH Semi-Shielded Wirewound Inductor 500 mA 630mOhm 1212 (3030 Metric)
EDA/CAD Models
LCXNE3030MKT220MN Models
Category
Shielding
Semi-Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
630mOhm
Series
Frequency - Self Resonant
22MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ratings
AEC-Q200
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Type
Wirewound
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
1212 (3030 Metric)
Tolerance
±20%
Supplier Device Package
1212
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.118" L x 0.118" W (3.00mm x 3.00mm)
Current - Saturation (Isat)
500mA
Height - Seated (Max)
0.047" (1.20mm)