LCXNE3030KKT2R2MN
DigiKey Part Number
587-LCXNE3030KKT2R2MNTR-ND - Tape & Reel (TR)
587-LCXNE3030KKT2R2MNCT-ND - Cut Tape (CT)
587-LCXNE3030KKT2R2MNDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LCXNE3030KKT2R2MN
Description
FIXED IND 2.2UH 1.3A 83 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.2 µH Semi-Shielded Wirewound Inductor 1.3 A 83mOhm 1212 (3030 Metric)
EDA/CAD Models
LCXNE3030KKT2R2MN Models
Category
Shielding
Semi-Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
83mOhm
Series
Frequency - Self Resonant
86MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ratings
AEC-Q200
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Type
Wirewound
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
1212 (3030 Metric)
Tolerance
±20%
Supplier Device Package
1212
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.118" L x 0.118" W (3.00mm x 3.00mm)
Current - Saturation (Isat)
1.3A
Height - Seated (Max)
0.039" (1.00mm)