LCXND6060YEL330MMG
DigiKey Part Number
587-LCXND6060YEL330MMGTR-ND - Tape & Reel (TR)
587-LCXND6060YEL330MMGCT-ND - Cut Tape (CT)
587-LCXND6060YEL330MMGDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LCXND6060YEL330MMG
Description
FIXED IND 33UH 1.4A 141 MOHM SMD
Detailed Description
33 µH Semi-Shielded Wirewound Inductor 1.4 A 141mOhm 2424 (6060 Metric)
DC Resistance (DCR)
141mOhm
Series
Frequency - Self Resonant
6MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Package / Case
2424 (6060 Metric)
Tolerance
±20%
Supplier Device Package
2424
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.236" L x 0.236" W (6.00mm x 6.00mm)
Current - Saturation (Isat)
1.65A
Height - Seated (Max)
0.177" (4.50mm)