LCXND6060YEL101MMG
DigiKey Part Number
587-LCXND6060YEL101MMGTR-ND - Tape & Reel (TR)
587-LCXND6060YEL101MMGCT-ND - Cut Tape (CT)
587-LCXND6060YEL101MMGDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LCXND6060YEL101MMG
Description
FIXED IND 100UH 750MA 466 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 µH Semi-Shielded Wirewound Inductor 750 mA 466mOhm 2424 (6060 Metric)
DC Resistance (DCR)
466mOhm
Series
Frequency - Self Resonant
3MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Package / Case
2424 (6060 Metric)
Tolerance
±20%
Supplier Device Package
2424
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.236" L x 0.236" W (6.00mm x 6.00mm)
Current - Saturation (Isat)
900mA
Height - Seated (Max)
0.177" (4.50mm)