LCXND6060WKL6R8NMG
DigiKey Part Number
587-LCXND6060WKL6R8NMGTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LCXND6060WKL6R8NMG
Description
FIXED IND 6.8UH 1.8A 85 MOHM SMD
Detailed Description
6.8 µH Semi-Shielded Wirewound Inductor 1.8 A 85mOhm 2424 (6060 Metric)
DC Resistance (DCR)
85mOhm
Series
Frequency - Self Resonant
30MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Package / Case
2424 (6060 Metric)
Tolerance
±30%
Supplier Device Package
2424
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.236" L x 0.236" W (6.00mm x 6.00mm)
Current - Saturation (Isat)
2A
Height - Seated (Max)
0.079" (2.00mm)