LCXND4040TKL680MDG
DigiKey Part Number
587-LCXND4040TKL680MDGTR-ND - Tape & Reel (TR)
587-LCXND4040TKL680MDGCT-ND - Cut Tape (CT)
587-LCXND4040TKL680MDGDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LCXND4040TKL680MDG
Description
FIXED IND 68UH 320MA 1 OHM SMD
Detailed Description
68 µH Semi-Shielded Wirewound Inductor 320 mA 1Ohm 1616 (4040 Metric)
DC Resistance (DCR)
1Ohm
Series
Frequency - Self Resonant
8.3MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Package / Case
1616 (4040 Metric)
Tolerance
±20%
Supplier Device Package
1616
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm)
Current - Saturation (Isat)
520mA
Height - Seated (Max)
0.071" (1.80mm)