LCXND4040TKL221MDG
DigiKey Part Number
587-LCXND4040TKL221MDGTR-ND - Tape & Reel (TR)
587-LCXND4040TKL221MDGCT-ND - Cut Tape (CT)
587-LCXND4040TKL221MDGDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LCXND4040TKL221MDG
Description
FIXED IND 220UH 170MA 3.8 OHM
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
220 µH Semi-Shielded Wirewound Inductor 170 mA 3.8Ohm 1616 (4040 Metric)
Category
Shielding
Semi-Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
3.8Ohm
Series
Frequency - Self Resonant
4MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ratings
AEC-Q200
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Type
Wirewound
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
1616 (4040 Metric)
Tolerance
±20%
Supplier Device Package
1616
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm)
Current - Saturation (Isat)
275mA
Height - Seated (Max)
0.071" (1.80mm)